Zlato

Jméno*

Příjmení*

Váš Email*

Telefon*

CAPTCHA*

captcha

Zpráva


*Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Zlato je komodita a drahý kov, který je častým cílem investic (z drahých kovů dokonce nejpopulárnější).

Je to způsobeno tím, že zlato, na rozdíl od klasické měny, má hodnotu trvalou a zpravidla rostoucí, a neovlivní jej propad ekonomiky v důsledku finanční krize, války, či politických nebo společenských změn. Zlato bylo jako prostředek směny a jako platidlo používáno již od starověku. Po druhé světové válce byl roku 1945 navíc zaveden tzv.

Brettonwoodský měnový systém, který znamenal změnu postavení amerického dolaru, coby oficiální rezervní měny, a záruku  garantované směnitelnosti dolaru za zlato (tehdy 35$ za trojskou unci). Tento systém pak fungoval až do roku 1971 a od této doby je zlato obchodováno prostřednictvím pohyblivých devizových kurzů. Konec tohoto systému, řada světových krizí v 70. letech a spekulace způsobily, že cena zlata vzrostla více než dvacetinásobně. Po roce 1980 sice došlo k dílčímu poklesu, avšak v současnosti trhá cena zlata rekordy a k březnu 2011 se pohybuje na ceně 1434,50$ za trojskou unci. Trojská unce je základní váhová jednotka používaná při obchodu s drahými kovy, která představuje přibližně 31,1 gramů.

Zlato může být kupováno v podobě zlatých mincí či slitků, známých spíše pod názvem zlatá cihla. Jejich hmotnost se může lišit, i když existuje i standardizovaná zlatá cihla o hmotnosti 400 trojských uncí, tj. zhruba 12 kilogramů. Společně se zlatým slitkem či mincí dostává investor certifikát pravosti. Od roku 2004 je investiční zlato v České republice osvobozeno od daně z přidané hodnoty (DPH).