Diamanty

Jméno*

Příjmení*

Váš Email*

Telefon*

CAPTCHA*

captcha

Zpráva


*Pole označená hvězdičkou jsou povinná.

Diamant je přírodní nerost a krystalická podoba uhlíku. Je využívaný jak ve šperkařství, tak v průmyslu či jako investiční artikl a je pokládán za symbol bohatství, prosperity a romantiky.

Pro použití ve šperkařství se diamant vybrušuje do různých mnohostěnů (často do briliantu, který má 56 facet), zatímco v průmyslu se využívá diamantový prach či nekvalitní diamanty. Každý diamant je posuzován na základě kritéria 4C, tedy cut (brus), clarity (čistota), colour (barva) a carat (váha), od něhož se následně odvozuje cena diamantu.

Při nákupu diamantů se v souvislosti o jejich hmotnosti hovoří o tzv. karátech (hmotnostní jednotka), přičemž jeden karát je 0,2 gramu. Zažitým omylem je, že cena diamantů pouze roste. Počátkem 80. let 20. století přitom došlo k události známé jako „diamond crash“, která byla vyústěním neúměrně velkých investic do diamantů po pádu cen akcií v roce 1974. Až do 90. let pak cena diamantů klesala, nicméně v současné době má opět rostoucí tendenci. Podobně jako u investic do zlata bývá hlavní devizou trvalá hodnota i za okolností, kdy se národní měna propadá v důsledku nejrůznějších příčin.

V roce 2003 byl přijat tzv. Kimberleyský proces, na jehož základě musí mít každý diamant nezfalšovatelný certifikát původu, aby nedocházelo k prodeji tzv. krvavých diamantům z oblastí válečných konfliktů. Cena diamantů lze zjistit podle renomovaného periodika Rapaport Diamond Report a samotné diamanty se obchodují na diamantových burzách. Centry těchto obchodů jsou New York (USA), Antverpy (Nizozemsko) a Ramat Gan (Izrael).  V případě investic do diamantů se doporučuje volit investiční diamanty než-li diamantové šperky. Kromě toho se investice do diamantů řadí mezi dlouhodobé investice, tj. investiční horizont by měl být delší než pět let, ideálně deset až dvacet.

Investiční diamant lze pořídit již od 30 tisíc korun, vyplatí se však volit až diamanty o ceně alespoň 100 tisíc korun.